Katalizator należy do jednych z droższych części w naszym samochodzie. Dlaczego element ten jest taki drogi i co należy zrobić w przypadku jego awarii?
Katalizator czym jest?
Katalizator to potoczne określenie reaktora katalitycznego odpowiedzialnego za zmniejszanie ilości toksycznych substancji w spalinach wydostających się z komory spalania silnika. Zewnętrznie katalizator jest bardzo niepozorny, a jego kształt zbliżony jest do tłumika – przypomina blaszana puszkę. Prawdziwym skarbem jest jego wnętrze, która składa się z wielu kanałów swoim ułożeniem przypominającym strukturę plastra miodu. Na ścianach kanałów znajdują się takie pierwiastki jak platyna, rod oraz pallad- wszystkie zaliczane są do metali szlachetnym przez co katalizator nie należy do elementów tanich.
Jak działa katalizator?
Praca katalizator możliwa jest dzięki obecności metali szlachetnych, które wchodzą w reakcje ze spalinami wydostającymi się z silnika. Efektem powstania reakcji chemicznej jest redukcja składników toksycznych zawartych w spalinach. Obecnie katalizator znajduje się zaraz przy kolektorze wydechowym- rozwiązanie to pozwala na wydajniejszą pracę katalizatora, ponieważ spaliny trafiające do niego mają wyższa temperaturę, przez co reakcja chemiczna zachodzi szybciej i jest bardziej efektywna.
Czy katalizator jest trwały?
Katalizator pomimo trudnych warunków pracy jest bardzo trwałym elementem układu wydechowego. Jego pracy utrudnia chociażby duża zmienność temperatur oraz wilgoć. Dodatkowo w starszych pojazdach katalizator narażony jest na uderzenia, ponieważ umiejscowiony jest pod podłogą auta. Według producentów jego żywotność określana jest na około 200 000 kilometrów. Obecnie katalizatory możemy podzielić na dwa typy: ceramiczne oraz metalowe. Podział ten odbywa się ze względu na ich budowę.
Co zrobić w przypadku uszkodzenia katalizatora?
W przypadku, gdy katalizator uległ uszkodzeniu najlepszym rozwiązaniem będzie jego wymiana na nowy. Unikajmy zakupu używanych katalizatorów, ponieważ nigdy nie jesteśmy wstanie ocenić jego realnego stanu technicznego. Na rynku pojawia się coraz większa ilość ofert regeneracji katalizatorów – niestety jakość usług pozostawia wiele do życzenia. Pamiętajmy, że nawet uszkodzony katalizator ma bardzo dużą wartość, dlatego po zakupie nowego wymontowany element najlepiej jest sprzedać w skupie katalizatorów, dzięki czemu zaoszczędzimy na zakupie nowego.
Gdzie sprzedać katalizator?
Katalizatorów nie możemy sprzedać w dowolnym punkcie, takim jak chociażby skup złomu. Miejscem nadającym się do sprzedaży katalizatora jest skup katalizatorów, który tak naprawdę jest profesjonalną firmą zajmującą się ich recyklingiem. Przed wyborem konkretnego skupu warto dobrze rozeznać rynek, aby otrzymać jak najlepsze wynagrodzenie za zużyty katalizator. Partnerem godnym polecenia jest firma DS AUTO Sp. z o.o. Chrzanów -> https://katalizatorychrzanow.pl/
Cena sprzedaży uzależniona jest od modelu katalizatora, który posiadamy.
Komentarze
Prześlij komentarz