Przejdź do głównej zawartości

ROD WCIĄŻ DROŻEJE – CO Z TEGO WYNIKA?---Partnerzy DS AUTO & Unimetal Recycling

ROD WCIĄŻ DROŻEJE – CO Z TEGO WYNIKA?

Czy wiecie, że prawie 98% pozyskiwanego rodu wykorzystuje się w motoryzacji, a dokładnie w produkcji katalizatorów samochodowych?
Wydobywany jest jako produkt uboczny rudy platyny i niklu. Co ciekawe, rod stanowi składnik, wyłącznie w produkcji katalizatorów do pojazdów z silnikiem benzynowym. W przypadku silników wysokoprężnych, stosuje się głównie platynę. Z tego powodu, metal ten mocno stracił na wartości, gdy wybuchła słynna afera dieselgate, a ilość produkowanych diesli mocno ograniczono na rzecz aut z napędem benzynowym oraz elektrycznym.
Obecnie, większość ekspertów rynku metali szlachetnych zachwyca się palladem i tym jak jego wartość rośnie w błyskawicznym tempie. W porównaniu z rodem, o którym większość zapomina, wypada on jednak słabo.
O rodzie wspomina się rzadko w prezentacjach kursów giełdowych. Być może dlatego, że jest to jeden z rzadszych metali szlachetnych. Mimo to, jest obecnie 5 razy droższy niż złoto.
Zwiększenie produkcji tzw. benzyniaków i zaostrzenie przepisów dotyczących emisji spalin z pewnością przysłużyło się do wzrostu cen rodu w ostatnich latach. 2019 rok przyniósł spektakularną zmianę wartości tegoż metalu.  Zobaczmy dynamikę wzrostu na poniższym wykresie.
Wykres notowań rodu z ostatnich 5-ciu lat, źródło: kitco.com
W ciągu 5-ciu ostatnich lat, wartość rodu wzrosła aż do 7 400 USD/uncję, podczas gdy jeszcze początkiem 2015 roku, średnia cena za uncję wynosiła nieco ponad 1 000 USD. Największy wzrost wartości dokonał się od sierpnia 2019 roku. Od tamtego czasu cena wzrosła o 3 400 USD/uncję, a ostatni znaczący skok w notowaniach miał miejsce w dniach 6-8 stycznia 2020, kiedy cena, tylko w ciągu dwóch dni wzrosła o 1 400 USD/uncję. Na wykresie widzimy również, że rod podatny jest na duże wahania cenowe z powodu wykorzystania na wąską skalę.
Co oznaczają tak wysokie ceny rodu?
Zależność jest prosta -im wyższa cena rodu, tym większa wartość wszystkich przedmiotów, w których zastosowano ten pierwiastek szlachetny.
Taki obrót sprawy powoduje, że katalizatory z pojazdów benzynowych, w tym katalizatory o wkładzie metalowym i modele kolektorowe które były dotychczas przez wielu niedoceniane, posiadają obecnie zaskakująco wysokie ceny.
Promocja na katalizatory metalowe
Aby zwiększyć świadomość sprzedających dotyczącą wartości katalizatorów metalowych (w których stosuje się rod), postanowiliśmy promować wybrane modele w grudniu.
W ofercie promocyjnej znalazły się 23 katalizatory z wkładem metalowym. Promocja ta cieszyła się tak wielką popularnością i tak wiele osób z niej skorzystało, że postanowiliśmy przedłużyć ją o kolejny miesiąc. W ten sposób, także w styczniu możecie sprzedać po jeszcze wyższej cenie wymienione na stronie  “Styczeń 2020” katalizatory, które na co dzień i tak mają wysoką wartość.
Średnia cena detaliczna egzemplarzy promocyjnych, w dniu 16.01.2020 r. to aż 814 zł ! Są więc nie tylko popularne, ale w dodatku drogie.
Popularność rodu może dalej rosnąć. Nie jest to jednak pewne, ponieważ to właśnie popyt na ten metal i jego wysoka cena skłoniła koncerny motoryzacyjne, by zamiast rodu zacząć wykorzystywać częściej pallad w produkcji katalizatorów.
Zapraszamy wszystkich do zapoznania się raz jeszcze z promocją na katalizatory z rodem, oraz aktualne ceny w skupie DS AUTO.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TAJEMNICE KATALIZATORÓW Z HONDY-Accord,Civic

TAJEMNICE KATALIZATORÓW Z HONDY Dwa z pozoru identyczne  katalizatory . Ta sama marka, ta sama długość od kryzy do kryzy i ten sam kolor pokrywy. Spłaszczone brzegi w obu wypadkach i paski, które ciągną się w poprzek na całej długości. Odznaczające się wgłębienie  dzielące na dwie części. Różnica w średnicy nie jest na tyle duża, by móc rozpoznać konkretny model, mając przed oczami wyłącznie jeden egzemplarz. Dwa łudząco podobne do siebie modele katalizatorów Dwa różne modele katalizatorów w Hondy To co je najbardziej odróżnia to cena. Tu różnica jest mocno zauważalna dla naszej kieszeni, jeśli chcemy udać się do  skupu  i spieniężyć nieprzydatny już w naszym aucie katalizator. Dziś podpowiemy jak je rozróżnić i jaka jest wartość poszczególnych modeli przedstawionych na zdjęciu powyżej. Pierwszy katalizator to znany zapewne fanom motoryzacji, którzy śledzą naszą stronę i fanpage, numer  3+4/paski+sonda , który znalazł się na zaszczytnej liście  TOP10 najdroższych kataliz

TOP 10 NAJDROŻSZYCH KATALIZATORÓW W 2018 ROKU

Poniżej przedstawiamy ranking dziesięciu najdroższych katalizatorów 2018 roku. Każdy z nich pochodzi z naszego katalogu, a aktualne ceny znajdziecie Państwo z łatwością w naszym  cennik katalizatorów . Ceny te na chwilę obecną mogą się różnić. Wahania takie są naturalne i wynikają ze zmian aktualnych cen metali szlachetnych na rynku (Platyny, Palladu oraz Rodu, które zawarte są w katalizatorach) oraz kursów walut (tutaj największą wagę mają notowania dolara, w którym określa się cenę uncji). Obiektywna wartość katalizatorów uzależniona jest od zawartości cennych metali szlachetnych, które w procesie recyklingu odzyskiwane są do ponownego wykorzystania. Poniżej najdroższe katalizatory oraz auta, z którymi są one kompatybilne. 1. BMW –  1432066 – 3973 ZŁ BMW e36 compact  – Wejście modelu e36 w 1990 roku było przełomowym wydarzeniem dla marki BMW. Oznaczało odejście od klasyki w kierunku bardziej nowoczesnego klimatu, który rozwijano w późniejszych liniach. Samochód mo

KATALIZATOR KT6029/A9404900114/ZGS002 Z MERCEDESA VITO---DS AUTO CHRZANÓW

  https://katalizatorychrzanow.pl/cennik/ KATALIZATOR KT6029/A9404900114/ZGS002 Z MERCEDESA VITO Katalizatory z oznaczeniem  KT6029/A9404900114/ZGS002   należą do katalogu marki Mercedes. Swoją budową przypominają walec prostokątny. Obudowa jest złoto-brązowego, metalicznego koloru. Wkład waży 5,04 kg. Aktualną wartość możecie obserwować niezależnie od promocji miesięcznej w  CATALogu   – wystarczy utworzyć darmowe konto i aktywować je u dowolnego  Partnera DS AUTO . Katalizator KT6029/A9404900114/ZGS002 z Mercedesa Vito Katalizator montowano w modelu  Mercedes Benz Vito  w wersji 2.2 CDI. Mercedes Vito, źródło: internet Mercedes-Benz Vito to komercyjny van produkowany przez niemieckiego producenta od 1995 roku w hiszpańskiej fabryce w Vitoria-Gasteiz (stąd jego nazwa Vito). Produkcja odbywa się również  w fabrykach Fuzhou w Chinach (od kwietnia 2010 r.) i Virrey del Pino w Argentynie (od sierpnia 2015 r.). Model chiński jest produkowany przez Fujian Daimler Automotive, a model argenty